Strona główna Europejskich Funduszy Strukturalnych i Inwestycyjnych

W sobotę na Ukrainę dotarły pociągi i ciężarówki z pomocą humanitarną

2022-04-04 09:56:41

Charków i Zaporoże

W sobotę do Charkowa i Zaporoża w transporcie zorganizowanym przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów oraz Rządową Agencję Rezerw Strategicznych dotarło ponad 120 wagonów czyli 1500 ton żywności. Transport jest największym z dotychczas przesłanych transportów humanitarnych.

„To bardzo duży transport z konkretną, niezwykle potrzebną pomocą humanitarną; to 1500 ton żywności przeznaczonej dla Ukrainy  - w tym przypadku dla mieszkańców Charkowa i Zaporoża” – powiedział Minister Michał Dworczyk, który nadzoruje działania Agencji.

Braki żywności – jak wskazał – są tam bardzo odczuwalne. „Wysłaliśmy m.in. różne dania gotowe, konserwy, makaron, masło, cukier, mleko w proszku” – podał.

Rosyjska inwazja na Ukrainę rozpoczęła się 24 lutego. Od tego czasu – jak poinformował prezes RARS Michał Kuczmierowski – na Ukrainę wyjechały 73 pociągi ze wsparciem z Polski i innych krajów Europy. Głównie wysyłane są leki i żywność, które w wielu miejscach są priorytetami pomocy humanitarnej, ale również artykuły medyczno-higieniczne, namioty, łóżka, koce. Wysyłane są także karetki, wozy strażackie, agregatory prądotwórcze, transformatory, zestawy do internetu satelitarnego.

Ostatni transport pomocowy z zasobów RARS wysłano w tym tygodniu koleją. Pociągi w sobotę dotarły na miejsce. Michał Kuczmierowski stwierdził, że kolej jest obecnie najbardziej efektywnym sposobem dostarczania pomocy humanitarnej na Ukrainę.

„Trzeba pamiętać, że pomoc ofiarom agresji rosyjskiej na Ukrainę jest realizowana wielkim wysiłkiem wielu dzielnych ludzi, organizacji społecznych, przedsiębiorców, samorządów oraz administracji. Bardzo ważna jest tu współpraca i należy doceniać każdą pomoc Polaków dla Ukraińców” - podkreślił Minister Dworczyk.

– Kierunki i priorytety wysyłanego wsparcia są wyznaczane w konsultacjach z przedstawicielami Rządu Ukrainy, z którymi jesteśmy w stałym kontakcie dodał minister Dworczyk.

Obwód lwowski

W sobotę również do gubernatora obwodu lwowskiego dotarł transport 10 ciężarówek z żywnością dla uchodźców wewnętrznych przebywających w zachodniej Ukrainie. Z rezerw strategicznych przekazaliśmy 50 ton żywności długoterminowej i dań gotowych.

To ważne, by pomoc odpowiadała na bieżące potrzeby, dlatego zachęcamy, by wspierać Ukrainę poprzez donacje finansowe. Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych uruchomiła specjalne rachunki bankowe, na które można przekazywać środki pieniężne na wybrany cel. Podane są one na stronie www.rars.gov.pl

 

 

Informacja Drukuj Na górę
Zamknij Wytworzył: Agata Kucucha (04.04.2022)
Pierwsza publikacja: Marta Bączkowska (04.04.2022)
Ostatnia publikacja: Marta Bączkowska (04.04.2022)
Język migowy Elektroniczna Skrzynka Podawcza Certyfikaty