RARS
O nas
Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych jest polską agencją wykonawczą podległą ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych. Została utworzona na podstawie ustawy z dnia 17 grudnia 2020 r. o rezerwach strategicznych.
Jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za gromadzenie i nadzór rezerw strategicznych oraz zapasów paliw, ale także za ich cykliczną wymianę i konserwację, aby zachować najwyższy standard zasobów.
Dbamy o bezpieczeństwo Polski
Misja, wizja
Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych
Kierownictwo
Jan Rajchel
Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych
Pilot wojskowy, generał Wojska Polskiego, profesor Uniwersytetu w Siedlcach, społeczny doradca Ministra Obrony Narodowej. Urodzony w Sanoku w 1964 r. Absolwent Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej oraz Akademii Obrony Narodowej na kierunku wojsk lotniczych. Doktorat obronił w Akademii Obrony Narodowej w 1998 r. W 2013 r. uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk społecznych na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Przez trzy kadencje pełnił funkcję Komendanta i Rektora Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. Ukończył również studia podyplomowe dot. zarządzania lotnictwem. Swoją bogatą wiedzą i ogromnym doświadczeniem dzielił się również jako ekspert w projektach rozwojowych i inwestycyjnych, zarówno dla sektora lotniczego, jak i kosmicznego. Aktualnie jest profesorem Uniwersytetu w Siedlcach, zatrudniony w Instytucie Nauk o Bezpieczeństwie. Z racji wykształcenia jego głównym obszarem zainteresowań są Siły Powietrzne RP. Od ponad 20-lat zajmuje się praktyczną tematyką zarządzania bezpieczeństwem w aspekcie cywilnym i wojskowym. Jego ogromne doświadczenie i wiedza wyniesiona z wieloletniej służby w strukturach wojskowych przekłada się na umiejętności skutecznego zarządzanie kryzysowego w instytucjach bezpieczeństwa oraz porządku publicznego.
Swoją przygodę z lotnictwem rozpoczął w 1980 r. w Aeroklubie Rzeszowskim. Po ukończeniu Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej, służył m.in. jednostkach 4 Dywizji Lotnictwa Myśliwskiego, w Malborku, Debrznie i Goleniowie. Był dowódcą 23 Bazy Lotniczej w Mińsku Mazowieckim. Posiada najwyższe uprawnienia lotnicze w tym instruktorskie we wszystkich warunkach atmosferycznych oraz „Mistrzowską” klasę pilota. Nalot na wojskowych samolotach odrzutowych – 2000 godzin. Ma również cywilną licencję pilota (PPL). Sformował i był pierwszym dowódcą eskadry pierwszej kolejności użycia w SP RP. Po wejściu Polski do NATO, jako jeden z pierwszych polskich pilotów pełni dyżury bojowe w natowskim systemie obrony powietrznej. Był odpowiedzialny i brał czynny udział w sprawnym sformowaniu pierwszego kontyngentu lotniczego przeznaczonego do realizacji natowskiej misji AIR Policing w krajach nadbałtyckich „Polski Kontyngent Wojskowy ORLIK”, którego zadaniem było strzeżenie bezpieczeństwa granic powietrznych NATO.
Członek Rady Naukowej Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych w Warszawie. Uczestnik prac sejmowych nad tzw. dużą nowelizacją Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym (2011) oraz Ustawy o powstaniu Akademii Lotniczej w Dęblinie. Autor i współautor kilkudziesięciu monografii, opracowań zbiorowych (ponad 50) oraz ponad setki artykułów naukowych z zakresu nauk o bezpieczeństwie i obronności. Organizator lub współorganizator ponad 40 międzynarodowych i krajowych konferencji oraz sympozjów naukowych. Uczestnik prac badawczych na rzecz bezpieczeństwa i obronności państwa.
Wielokrotnie odznaczany za zasługi dla kraju i jego obronności m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Lotniczym Krzyżem Zasługi, odznaką Zasłużony Żołnierz RP oraz tytułem honorowym Zasłużony Pilot Wojskowy. Ponadto wyróżniony medalami Militio Pro Christo oraz Medalem ks. Jerzego Popiełuszki, Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Został również uhonorowany prestiżową cywilna nagrodą lotniczą „ Błękitne Skrzydła” za opracowanie i wdrożenie nowego systemu szkolenia lotniczego w WSOSP.
Szczęśliwy mąż, ojciec trójki dzieci i dziadek. Pasjonat narciarstwa i aktywnego spędzania czasu wolnego.
Andrzej Hawryluk
27 września 2024 r. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Pan Tomasz Siemoniak powołał na stanowisko Zastępcy Prezesa Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych - Pana Andrzeja Hawryluka.
Andrzej Hawryluk ukończył Wyższą Oficerską Szkołę Lotniczą w Dęblinie, Politechnikę Warszawską a także studia podyplomowe z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem na Politechnice Łódzkiej. Od lat związany z lotnictwem. Współautor „Koncepcji Zarządzania Ruchem Lotniczym w Polskiej Przestrzeni Powietrznej”, odzwierciedlonej w obecnie funkcjonującym systemie zarządzania ruchem lotniczym. Posiada bogate doświadczenie w zakresie zarządzania organizacją oraz inwestycjami, które zdobył podczas pracy w kluczowych polskich organizacjach lotniczych między innymi w Przedsiębiorstwie Państwowym „Porty Lotnicze”. Ma również doświadczenie w tworzeniu strategii rozwoju kadr oraz w koordynacji działań związanych z ochroną infrastruktury krytycznej i bezpieczeństwem operacyjnym. W Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej odpowiadał m.in. za wykonywanie zadań safety managera, ochronę infrastruktury krytycznej oraz koordynację i wykonanie systemu zarządzania kryzysowego. Za czasów jego prezesury w Zarządzie Portu Lotniczego Lublin S.A. lotnisko stało się istotnym węzłem logistycznym, wspierającym dostarczanie niezbędnych środków pomocy do regionów objętych konfliktem.
Andrzej Hawryluk jest członkiem Rady Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej Politechniki Śląskiej. W 2024 r. roku dołączył do RARS, obejmując stanowisko Dyrektora Biura Operacyjnego.
Żonaty, ma dwoje dzieci.
Artur Dąbrowski
15 października 2024 r. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Pan Tomasz Siemoniak powołał na stanowisko Zastępcy Prezesa Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych - Pana Artura Dąbrowskiego.
Artur Dąbrowski jest absolwentem studiów z zakresu zarządzania i marketingu w Politechnice Warszawskiej oraz studiów podyplomowych Menedżer Publiczny w Uniwersytecie Warszawskim. To doświadczony menedżer od lat związany zawodowo z jednostkami sektora finansów publicznych. Pracował na stanowisku dyrektora departamentu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie a w latach 2013-2017 pełnił funkcję Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. W trakcie dotychczasowej kariery odpowiadał również za strategię i zarządzanie ryzykiem operacyjnym w PGNiG Obrót Detaliczny sp. z o.o.
Wieloletni ekspert Regionalnego Programu Szkoleniowego Komisji Europejskiej w obszarze ochrony środowiska, stypendysta Programu Centurio Stowarzyszenia Regionów Europy. Certyfikowany project manager oraz Scrum Master.
Żonaty, ma dwoje dzieci.
Czym się zajmujemy
Nasze zadania
Do naszych zadań należy między innymi:
Wykonywanie decyzji ministra właściwego do spraw wewnętrznych dotyczących tworzenia, udostępnienia i likwidacji rezerw strategicznych.