Podmioty prowadzące działalność w zakresie produkcji paliw lub przywozu ropy naftowej lub paliw zobowiązani są do:
Złożenia wniosku o wpis do rejestru systemu zapasów interwencyjnych w terminie nie później niż 14 dni przed planowanym podjęciem działalności w zakresie produkcji paliw lub przywozu ropy naftowej lub paliw.
Tworzenia i utrzymywania zapasów obowiązkowych ropy naftowej lub paliw zgodnie z zasadami określonymi w przepisach ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego oraz zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa i zakłóceń na rynku naftowym.
Składania Prezesowi Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych co miesiąc deklaracji, o której mowa w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego oraz zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa i zakłóceń na rynku naftowym, w terminie 20 dni od upływu ostatniego dnia miesiąca, którego dotyczy przekazywana deklaracja, zgodnie ze wzorem deklaracji obowiązującym na ostatni dzień miesiąca, którego dotyczy.
Przedstawiania Prezesowi Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych informacji o ilości zapasów obowiązkowych ropy naftowej lub paliw, do utworzenia których są obowiązani w danym roku kalendarzowym w terminie do dnia 1 marca.
Wpłacania na rachunek Funduszu Zapasów Interwencyjnych opłaty zapasowej w terminie do ostatniego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła produkcja lub przywóz paliw. W ramach FZI przedsiębiorcom wyodrębnione zostały indywidualne numery rachunków bankowych do rozliczeń z Agencją z tytułu opłaty zapasowej – jeden w zakresie działalności związanej z produkcją lub przywozem paliw z wyłączeniem gazu płynnego (LPG), drugi natomiast w zakresie działalności związanej z produkcją lub przywozem gazu płynnego (LPG).
Dostosowania w terminie do dnia 30 czerwca każdego roku kalendarzowego do poziomu wynikającego z obliczeń wykonanych zgodnie z art. 5 ust. 3b lub ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego oraz zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa i zakłóceń na rynku naftowym, z zastrzeżeniem że w odniesieniu do okresu od dnia 1 stycznia do dnia 30 czerwca każdego roku kalendarzowego dane do obliczeń wymaganej ilości zapasów obowiązkowych ustalane są na podstawie wielkości przywozu lub produkcji w ciągu przedostatniego roku kalendarzowego poprzedzającego dany rok kalendarzowy.
Przekazywania niezwłocznie, na każde żądanie Prezesa Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, informacji określonych w art. 38 ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego oraz zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa i zakłóceń na rynku naftowym.
Przedkładania projektów umów zawieranych na podstawie art. 11 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego oraz zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa i zakłóceń na rynku naftowym oraz aneksów do umów w celu uzyskania zgody Prezesa Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych na ich zawarcie (tzw. umowy biletowe).
Przechowywania danych i dokumentów stanowiących podstawę opracowania informacji, o których mowa w art. 22 ust. 1-3 ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego oraz zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa i zakłóceń na rynku naftowym przez okres 5 lat od dnia przekazania tych informacji do RARS.
Złożenia wniosku o zmianę wpisu w rejestrze systemu zapasów interwencyjnych w przypadku zmiany danych, o których mowa w art. 14 ust. 2 ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego oraz zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa i zakłóceń na rynku naftowym, w terminie 7 dni od dnia zmiany tych danych.
Przekazania informacji o zamiarze zakończenia lub zawieszenia działalności gospodarczej co najmniej na 14 dni przed planowaną datą zawieszenia lub zakończenia działalności.
Złożenia wniosku o wykreślenie wpisu z rejestru – w terminie 14 dni od dnia:
Zgodnie z art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego oraz zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa i zakłóceń na rynku naftowym, do wniosku o wykreślenie wpisu należy dołączyć dokumenty lub inne dowody potwierdzające okoliczności uzasadniające wykreślenie wpisu z rejestru systemu zapasów interwencyjnych. Dokumenty będące podstawą wykreślenia wpisu z rejestru na wniosek producenta lub handlowca zostały określone w § 10 rozporządzenia Ministra Energii z dnia 15 maja 2019 r. w sprawie rejestru systemu zapasów interwencyjnych.
Infrastruktura sektora naftowego
Producenci i handlowcy obowiązani do tworzenia i utrzymywania zapasów obowiązkowych ropy naftowej lub paliw oraz przedsiębiorcy wykonujący działalność gospodarczą w zakresie magazynowania lub przesyłu ropy naftowej lub paliw przekazują w terminie do dnia 30 czerwca każdego roku kalendarzowego Prezesowi Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych informacje na temat realizowanych oraz planowanych zmian infrastruktury sektora naftowego, na okres kolejnych 5 lat, w zakresie:
Dokumenty do Agencji powinny być przekazane w jednej z poniższych form:
EPUAP
ISTOTNE INFORMACJE
Pisma wysłane na adres elektroniczny organu (adres e-mail), z pominięciem adresu do doręczeń elektronicznych organu, nie wywołują skutków prawnych, które kodeks postępowania administracyjnego wiąże ze złożeniem pisma procesowego.