Zakończenie naboru na usługę biletową utrzymywania zapasów obowiązkowych gazu ziemnego na rok gazowy 2024/2025
Informacja w sprawie zakończenia naboru
Uprzejmie informujemy, że z dniem 19.09.2024 r. został zakończony nabór na usługę biletową utrzymywania zapasów obowiązkowych gazu ziemnego na rok gazowy 2024/2025. Dwa podmioty tj. CRYOGAS M&T POLAND S.A. i ORLEN S.A. złożyły wnioski o zlecenie Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych zadania w zakresie utrzymywania zapasów obowiązkowych gazu ziemnego na rzecz przedsiębiorstwa energetycznego na okres od 01 października 2024 r. do 30 września 2025 r.
Spółka CRYOGAS M&T POLAND S.A. złożyła wniosek o 4 062 MWh – 21 pakietów.
W związku z faktem, iż Spółka CRYOGAS M&T POLAND S.A. znajduje się na liście sankcyjnej podmiotów, o której mowa w ustawy z dnia 13 kwietnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego (Dz.U. z 2023 r. poz. 129, z późn. zm.), Agencja odstępuje od zawarcia umowy biletowej ze Spółką.
W związku z powyższym Agencja planuje zawrzeć umowę biletową z ORLEN S.A. na wnioskowany wolumen - 75 456 MWh – 378 pakietów.
Usługa biletowa utrzymywania zapasów obowiązkowych gazu ziemnego na rok gazowy 2024/2025
Informacja w sprawie naboru wniosków
Informacja w sprawie naboru wniosków o zlecenie Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych zadań w zakresie utrzymywania zapasów obowiązkowych gazu ziemnego na rok gazowy 2024/2025
RARS informuje, że dysponuje zapasami gazu ziemnego, na którym może być świadczona usługa polegająca na wykonywaniu zadań w zakresie utrzymywania zapasów obowiązkowych gazu ziemnego („umowa biletowa’) na kolejny rok gazowy 2024/2025.
W związku w powyższym z dniem 16.09.2024 r. RARS uruchamia nabór wniosków na świadczenie umowy biletowej gazu ziemnego.
- Ilość możliwych do utrzymywania zapasów obowiązkowych obejmuje do 75 456 MWh gazu ziemnego
- Lokalizacja gazu ziemnego - Instalacja Magazynowa PMG Wierzchowice
- Liczba pakietów - 378
Ogólne zasady naboru wniosków o zlecenie RARS zadań w zakresie utrzymywania zapasów obowiązkowych gazu ziemnego
- Podmiotami uprawnionymi do składania wniosków jest:
- przedsiębiorstwo energetyczne wykonujące działalność gospodarczą w zakresie obrotu gazem ziemnym z zagranicą;
- podmiot dokonujący przywozu gazu ziemnego;
- przedsiębiorstwo energetyczne wykonujące działalność gospodarczą w zakresie obrotu gazem ziemnym z zagranicą, będące jednocześnie podmiotem dokonującym przywozu gazu ziemnego.
- Wniosek wraz z załącznikami, o którym mowa w pkt. 1, podlega weryfikacji formalnej.
- W przypadku wystąpienia braków formalnych Agencja wzywa wnioskodawcę do ich uzupełnienia lub wyjaśniania niezgodności.
-
4. Nabór wniosków zostanie przeprowadzony w terminie od 16.09.2024 r. do 19.09.2024 r. (decyduje data stempla pocztowego lub data wpływu korespondencji w wersji elektronicznej, poświadczonej podpisem kwalifikowanym). W przypadku wysyłki wniosku drogą pocztową, wymagane jest obowiązkowe przesłanie skanu wniosku z załącznikami na adres ada.galinska@rars.gov.pl.
Ze względu na krótki okres zawarcia przez RARS umów z krajowym przechowawcą brak przesłania skanu wniosku w przypadku przesyłania wniosku drogą pocztową może być podstawą do odrzucenia wniosku ze względów formalnych. - Wnioski złożone po 19.09.2024 r. nie będą rozpatrywane.
- Planowany termin zawarcia umowy biletowej z RARS ustala się nie później niż do dnia 01.10.2024 r.
- Po zakończeniu oceny formalnej zostanie zawarta umowa na świadczenie usługi biletowej gazu ziemnego na rzecz wnioskującego.
- W przypadku podmiotów, które mają już zawartą umowę z RARS na świadczenie usługi biletowej gazu ziemnego, możliwe jest zawarcie aneksu.
RARS zastrzega możliwości zmiany i aktualizacji powyższych danych.
W przypadku złożenia oferty przez więcej niż jednego oferenta na łączną ilość gazu przekraczającą ilość dostępną, RARS dokona podziału ilości gazu ziemnego, wg poniższych zasad:
- w przypadku, gdy każda złożona oferta, będzie dotyczyła całej ilości gazu ziemnego – wówczas cała dostępna ilość (75 456 MWh) zostanie proporcjonalnie podzielona na liczbę oferentów,
- w przypadku, gdy złożone oferty będą dotyczyły różnych ilości – wówczas z sumy ilości gazu wynikających ze złożonych ofert, zostanie wyliczony wskaźnik procentowy, który będzie stanowił podstawę podziału dostępnej ilości gazu ziemnego (75 456 MWh) odpowiednio dla każdego oferenta.
Wolumen gazu ziemnego
Agencja zastrzega możliwość rozdysponowania wolumenów gazu ziemnego dostępnych w ramach usługi biletowej zaczynając od pełnego zaspokojenia najmniejszych wnioskowanych wolumenów do największych, aż do wyczerpania oferowanej ilości gazu ziemnego dostępnego na usłudze biletowej RARS w ramach naboru.