Strona główna Europejskich Funduszy Strukturalnych i Inwestycyjnych

Wsparcie dla Macedonii Północnej

2021-05-27 12:51:21

Po raz kolejny dzięki współpracy Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Fundacji Solidarności Międzynarodowej i Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych w najbliższych dniach do Macedonii Północnej ruszy transport środków anty-covidowych. Z rezerw strategicznych przekazano maseczki (100 000), rękawiczki (126 000), maski FFP3 (10 000) i płyn do dezynfekcji (660 litrów). Środki zostaną przekazane dzięki zaangażowaniu i włączeniu w akcję Straży Granicznej, która w dniach 30-31 maja br. zawiezie asortyment w ramach kolejnej rotacji wspólnej misji z macedońską policją. Za pośrednictwem polskich pograniczników materiały trafią do przedstawicieli władz kraju i posłużą w walce z pandemią COVID-19 oraz ochronie mieszkańców.

Była to odpowiedź na prośbę władz Macedonii Północnej, najnowszego państwa członkowskiego NATO, o wsparcie w zwalczaniu pandemii w ramach utworzonego przez NATO specjalnego funduszu powierniczego – Pandemic Response Trust Fund. Fundusz ma umożliwiać szybsze pozyskiwanie leków oraz sprzętu i wyposażenia medycznego, a następnie przekazywanie ich najbardziej potrzebującym sojusznikom i partnerom.

W minionym roku Polska znajdowała się w czołówce państw NATO zaangażowanych w udzielanie pomocy sojusznikom i partnerom walczącym z pandemią. W marcu br. z RARS przekazano środki ochronne dla Bośni i Hercegowiny, a za kilka dni wyruszy kolejny transport lotniczy z pomocą dla Iraku. Takie przedsięwzięcia nie tylko pozytywnie wpływają na wizerunek Polski, ale także wzmacniają relacje dwustronne, jednocześnie nie zmniejszając krajowych zdolności w zakresie walki z COVID-19.

Informacja Drukuj Na górę
Zamknij Pierwsza publikacja: Olga Czarkowska (27.05.2021)
Ostatnia publikacja: Olga Czarkowska (27.05.2021)
Język migowy Elektroniczna Skrzynka Podawcza Certyfikaty