Ułatwienia dostępu

Sytuacja na Bliskim Wschodzie a bezpieczeństwo paliwowe Polski

Sytuacja na Bliskim Wschodzie a bezpieczeństwo paliwowe Polski

Iran, jako jeden z kluczowych eksporterów ropy naftowej na świecie, kontroluje cieśninę Ormuz – strategiczny szlak transportowy, przez który przepływa znacząca część światowego eksportu ropy. Napięcia w regionie Bliskiego Wschodu, zwłaszcza w rejonie Zatoki Perskiej, mogą mieć bezpośredni wpływ na światowe ceny baryłki ropy naftowej, a tym samym na ceny paliw gotowych. Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych monitoruje na bieżąco rozwój sytuacji w regionie. Jesteśmy w stałym kontakcie z Ministerstwem Przemysłu, które nadzoruje sektor ropy naftowej i paliw.

Na chwilę obecną nie odnotowano zakłóceń w dostawach ropy ani paliw. Ewentualne wzrosty cen na rynku paliwowym będą uzależnione od dalszego rozwoju wydarzeń w rejonie cieśniny Ormuz. W przypadku wystąpienia poważnych zakłóceń w dostawach surowca lub gotowych paliw, ministra przemysłu, Marzena Czarnecka może podjąć decyzję o uruchomieniu zapasów interwencyjnych ropy lub paliw, które znajdują się pod zarządem RARS. 

Dzięki systemowi rezerw strategicznych oraz współpracy międzyresortowej Polska dysponuje mechanizmami, które pozwalają na reagowanie w sytuacjach kryzysowych, zapewniając bezpieczeństwo energetyczne państwa i stabilność rynku paliwowego.

Logo Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych