Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych podpisała umowę z Polskimi Liniami Lotniczymi LOT na realizację specjalistycznych lotów i operacji MEDEVAC w ramach unijnego programu rescEU – kluczowego elementu Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności (UCPM) stworzonego przez Komisję Europejską w celu zapewnienia szybkiej i skoordynowanej pomocy w sytuacjach nadzwyczajnych – od klęsk żywiołowych po zagrożenia zdrowotne i kryzysy humanitarne.
W podpisaniu umowy udział wzięli prezes RARS Jan Rajchel, zastępca prezesa Andrzej Hawryluk, dyrektor Biura Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Piotr Czech, kierowniczka projektu w BZKiOL Krystyna Sikorska oraz dyrektor generalny ds. prowadzonych przez UE operacji ochrony ludności i pomocy humanitarnej Maciej Popowski. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji reprezentował podsekretarz stanu Wiesław Leśniakiewicz. Sygnatariuszką umowy z ramienia PLL była członkini zarządu ds. operacyjnych Dorota Dmuchowska. Gospodarzem spotkania był Prezes Zarządu PLL LOT Michał Fijoł.
Instrument rescEU zakłada utworzenie europejskiej rezerwy zasobów, takich jak flota ewakuacyjna, schronienia czy zapasy medyczne, które mogą być uruchamiane jako „ostatnia deska ratunku”, gdy skala zagrożenia przekracza możliwości reagowania państw członkowskich. W odróżnieniu od innych komponentów rescEU Polska – jako jedyny kraj UE – pełni rolę gospodarza dedykowanej zdolności lotniczej.
W ramach projektu realizowanego przez RARS na rzecz Komisji Europejskiej Polska zobowiązuje się do utrzymywania w stałej gotowości trzech samolotów: dwóch wielozadaniowych (zdolnych do transportu co najmniej 65 osób i/lub 19 ton ładunku) oraz jednego, specjalnie pozyskanego samolotu przeznaczonego do operacji MEDEVAC. Samolot medyczny, zapewniany przez PLL LOT, będzie zdolny do transportu minimum 16 pacjentów leżących lub sześciu w stanie intensywnej terapii. Operacje mogą być prowadzone bez międzylądowań na średnich dystansach – obejmujących terytorium Europy i jej sąsiedztwa.
Zgodnie z umową, narodowy przewoźnik pozostaje w gotowości 24/7 do wykonywania operacji ratunkowych na zlecenie Komisji Europejskiej, a każda z misji będzie koordynowana we współpracy z wyspecjalizowanym Zespołem Koordynacyjnym RARS oraz wskazanym zespołem medycznym. Dzięki ścisłej współpracy PLL LOT i RARS Polska po raz kolejny potwierdza swoją gotowość do realizacji najbardziej wymagających operacji humanitarnych na szczeblu europejskim.
– Realizacja lotniczych na zlecenie Komisji Europejskiej w ramach programu rescEU jest potwierdzeniem strategicznej roli PLL LOT jako narodowego przewoźnika, który nie tylko łączy Polskę z Europą i światem, ale również, dzięki doskonałemu przygotowaniu od strony załogowej i operacyjnej, sprawdza się w sytuacjach nadzwyczajnych – mówi Dorota Dmuchowska, członek zarządu ds. operacyjnych PLL LOT.
Jako Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych pełnimy kluczową rolę w systemie bezpieczeństwa państwa, a nasza aktywność w ramach unijnego mechanizmu rescEU jest tego najlepszym przykładem. Obecnie realizujemy szereg projektów z tego portfela, które znacząco wzmacniają krajowe i europejskie zdolności w zakresie reagowania kryzysowego. Nawiązanie bezpośredniej współpracy z Polskimi Liniami Lotniczymi LOT to dla nas istotny krok naprzód – zwiększa nasze możliwości operacyjne, skraca czas reakcji i podnosi skuteczność działań. Dodatkowym powodem do satysfakcji jest fakt, że współpracują ze sobą dwa strategiczne, polskie podmioty, działające na rzecz bezpieczeństwa obywateli i solidarności europejskiej – wyjaśnia Jan Rajchel, Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.
Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych jest liderem w pozyskiwaniu projektów i środków unijnych w ramach inicjatywy rescEU. Aktualnie realizujemy siedem projektów o łącznej wartości blisko 500 milionów euro, w tym:
- rescEU CBRN Odkażanie– 100 615 765,70 EUR
- rescEU Transport i logistyka– 135 848 000,00 EUR
- rescEU Zapasy medyczne– 84 303 340,90 EUR
- rescEU Schronienia– 35 515 202,44 EUR
- rescEU Donacje– 2 182 000,00 EUR
- rescEU Sprzęt energetyczny– 114 965 450,00 EUR
- Hub Logistyczny UMOL– 26 965 000,00 EUR
Projekt dotyczący zdolności transportowych ma dla nas szczególne znaczenie, ponieważ stanowi istotne uzupełnienie pozostałych działań – umożliwia bowiem skuteczne i szybkie dostarczanie zasobów pozyskanych w ramach innych projektów rescEU – podkreśla Dyrektor Biura Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności, Piotr Czech.
Udział LOT-u w projekcie rescEU, w ścisłej współpracy z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych, wzmacnia jego pozycję jako zaufanego partnera instytucji krajowych i europejskich w działaniach o krytycznym znaczeniu dla bezpieczeństwa publicznego. Skuteczna koordynacja na poziomie krajowym, którą zapewnia RARS, oraz operacyjna gotowość PLL LOT, tworzą sprawny system reagowania na sytuacje kryzysowe w Europie i poza jej granicami.