Działalność RARS jako hubu logistycznego dedykowanego pomocy humanitarnej dla Ukrainy posłużyła za przykład skutecznego włączania w proces sektor prywatny oraz kraje spoza Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności.
W czerwcu, na zaproszenie prezydencji szwedzkiej Krystyna Sikorska, Pełnomocnik Prezesa do Spraw Międzynarodowych, zaprezentowała doświadczenia RARS w tym obszarze na ostatnim posiedzeniu Grupy Roboczej ds. Ochrony Ludności (PROCIV) w Radzie Unii Europejskiej.
Współpraca z sektorem prywatnym zyskuje coraz bardziej na znaczeniu w kontekście długotrwałego konfliktu na Ukrainie oraz planowanego procesu odbudowy. Skuteczne rozwiązania logistyczne i prawne, które RARS wprowadził już na samym początku zaowocowały wieloma darowiznami, a nawet długoterminową współpracą z niektórymi przedsiębiorcami.
Państwa członkowskie UE oprócz szeregu dodatkowych pytań dotyczących funkcjonowania RARS w tym elemencie, wyraziło również wyrazy uznania i podziękowania dla Agencji za jej dotychczasową działalność.
Obsługa darowizn sektora prywatnego i państw trzecich przez RARS jest dofinansowana z grantu rescEU Third Party Donation Scheme PL (Utrzymanie i zapewnienie dostępności przekazanych zdolności rescEU w Polsce).